Všeobecná charakteristika pelargónií

Rod Pelargonium v súčasnosti zahŕňa okolo 300 druhov, ktoré rastú väčšinou v južnej Afrike. Rastliny sú polokry, čiže trváce, ktorých stonky v dolnej časti zdrevnatejú, kým horné ostávajú bylinné. Rastliny majú rozdielny vzhľad, okrem u nás pestovaných bežných muškátov poznáme druhy, ktoré v pôde vytvárajú väčšie či menšie hľuzy, podzemky, majú sukulentný vzhľad, ba niektoré botanické druhy svojim vzhľadom ani nepripomínajú naše známe kvetiny. Súkvetie vyrastá v hornej tretine výhonkov. Môže byť guľovité až veľmi riedke. Súkvetie je vrcholíkové alebo okolík. Kvety sú päťpočetné, tvar kvetu je súmerný alebo nesúmerný. Môžu byť jednofarebné, viacfarebné, prípadne s tmavším očkom. V Afrike kvety opeľujú vtáky, u nás musíme kvety umelo opeliť i tak je oplodnenie slabé. Zobákovitý plod sa rozpadáva na 5 plôdikov, semeno má chlpatý zobáčik, ktorý je hygroskopický a po dozretí s strukovito stláča a zavrtáva semeno do pôdy.

Pre záhradníctvo sú najvýznamnejšie tieto druhy, ktoré Vám aj ponúkame na predaj:

Pelargónia veľkokvetá - Pelargonium grandiflorum
Pelargónia štítovitolistá - Pelargonium peltatum
Pelargónia krúžkovaná - Pelargonium zonale
Pelargónia citrónová - Pelargonium citronellum

Nároky na pestovanie:


Svetlo: Na svetlo sú pomerné náročné, čomu nasvedčuje aj ich prezývka "deti slnka". Ich kvitnutie je závislé od množstva slnečného žiarenia, nie od dĺžky dňa. Pri nedostatku svetla v zimnom období rastú veľmi pomaly, lebo prekonávajú obdobie vegetačného kľudu. Intenzívne slnečné žiarenie znášajú veľmi dobre, preto najkrajšie kvitnú na slnečných stranách. Krásne kvitnú v Stredomorí ale aj aj pod Himalájami, kde je ich súkvetie farebne najvýraznejšie vplyvom vysokej svetelnej intenzity, predovšetkým u ružových a červených farieb. Na priamom svetle a silnom slnku rýchlejšie odkvitajú .Dokážu si privyknúť aj na polotieň alebo zatienenie v priebehu leta. Nedostatkom svetla trpia muškáty predovšetkým v zime a predjarí, čoho príznakom je vyťahovanie sa. Jednotlivé internódia sa predlžujú, sú slabé, listy málo vyfarbené, listová čepeľ často zakrpatieva. Rastlina je zoslabená a je vtedy náchylná na mnohé fyziologické poruchy a choroby.
Teplo: Nároky na teplo súvisia so svetelnými podmienkami. Pri dostatočnom intenzívnom osvetlení sú optimálne teploty pre pelargónie okolo 18°C. Príliš vysoké teploty neznášajú v uzavretých priestoroch.
Voda: Pelargónie sú rastliny, ktoré sa vo svojej domovine naučili maximálne hospodáriť s vodou. Nadmernému vyparovaniu zabraňujú, ale aj pomáhajú chĺpky, ktorými sú pokryté stonky i listy niektorých pelargónií. Pri pestovaní rastlín pri vyšších teplotách nároky na vodu stúpajú. Zalievame prevažne v ranných hodinách, nadzemné časti rastlín by mali čo najskôr obschnúť.
Vzduch a vzdušná vlhkosť: Na vyššiu vzdušnú vlhkosť sú rastliny citlivé v zimnom období v miestnostiach, kde zimujú muškáty.
Zeminy pre pelargónie: V domácich podmienkach si každý pestovateľ pestuje v zemine, s ktorou má dobré skúsenosti. Pre pestovanie muškátov sa najčastejšie používa ílovito-rašelinový substrát s pH=6-6,5. Záhradný substrát pre muškáty je vyrobený z kompostovej zeminy, ornice a rašeliny v pomere 2:2:1 s pH=6-6,5.
Výživa a hnojenie: Muškáty majú vysoké nároky na obsah živín v pôde. Zistilo sa, že dospelé rastliny znášajú I vyšší obsah solí v substráte. Výživu a hnojenie aplikujeme počas celej vegetácie v pomere N:P:K 2:1:3. Pri muškátoch sa veľmi dobre osvedčilo listové hnojivo Harmavit a viaczložkové hnojivo s dobre zastúpeným obsahom mikroelementov – Floran. Ku koncu vegetačného obdobia, t.j. koncom augusta začneme výživu obmedzovať, aby sa rastliny v domácich podmienkach pripravili na dobré prezimovanie.
Najčastejšie choroby a škodcovia:
- chloróza listov a iných častí rastliny z premokrenia substrátu, nízkej teploty, nevhodného pH alebo nedostatku živín
- korkovitosť listov ako dôsledok veľkého kolísania vodného režimu rastliny, pri súčasne vysokej vzdušnej vlhkosti a nízkej teplote
- vírusové ochorenia - napr. pestrokvetosť p., žltá škvrnitosť p., krúžkovitosť pelargónií, krúžkovitosť tabaku
- bakteriálne ochorenia - napr. bakteriálna škvrnitosť listov, nádorovitosť koreňov, bakteriálne vädnutie a škvrnitosť
- živočíšni škodcovia - voška listová, molica skleníková, roztoče



Pelargónia veľkokvetá - Pelargonium grandiflorum

Pelargonium grandiflorum sa v prírode nevyskytuje, prvá ušľachtilá odroda vznikla v Anglicku krížením druhov Pelargonium cucullatum, Pelargonium fulgidum, Pelargonium angulosum a Pelargonium grandiflorum, ktorých domovom je južná Afrika. Pestuje sa veľké množstvo odrôd, ktoré sa odlišujú farbou kvetu. Rastlina bohato kvitne od apríla do augusta. V lete sa pestujú vonku na svetlom stanovišti, ktoré je chránené pred dažďom, pretože neznášajú zamokrenie listov. Rastlina vyžaduje intenzívnu závievku a mierne vlhký substrát. Veľkokveté pelargónie pred zimou neskracujeme a pestujeme ich v teplejších miestnostiach. Znovu ich začneme prihnojovať v polovici januára, kvitnúť začínajú v polovici marca. Veľkokveté pelargónie sú typické izbové rastliny, pri pestovaní vonku ich chránime pred dažďom. Vyniknú v mobilných nádobách na terasách, okenných parapetoch a závesných nádobách.

 

Pelargónia štítovitolistá - Pelargonium peltatum

Tieto krížence majú mierne laločnaté listy a dlhšie a slabšie ovisnuté výhonky, preto sa tieto pelargonie nazývajú aj “previsnuté”. Po 2-3 rokoch výhonky zdrevnatejú a ťažšie vytvárajú čerstvé zelené výhonky. Kvety sú ružové, červené, fialové, biele alebo kombinované. Vysádzajú sa do okenných hrantíkov, misiek, alebo sa pestujú ako visiace rastliny v črepníkoch. Plnokveté odrody neznášajú i krátkodobé premokrenie. Pred prvými mrazmi presunieme pelargónie dovnútra na svetlé a chladné stanovište. Ich výhonky skrátime o dve tretiny (na mieste, kde je stonka už drevitá) a očistíme od suchých listov.

 

Pelargónia krúžkovaná - Pelargonium zonale

Charakteristickým znakom pre tento druh pelargónií je krúžkovaná kresba na listoch a vzpriamený habitus rastliny. Kvitnú od jari do jesene. Kvety sú červené, karmínovočervené, šarlátové a zriedkavo biele. Odrody s jednoduchými kvetmi nie sú veľmi chúlostivé na daždivé počasie a možno ich vysádzať na vonkajšie záhony i do hrantíkov na otvorenom priestranstve. Odrody s poloplnými kvetmi sa pestujú v črepníkoch, hrantíkoch, vysadzovacích nádobách na balkónoch a terasách alebo na záhonoch. Pred prvými mrazmi presunieme pelargónie dovnútra na svetlé a chladné stanovište. Tieto pelargónie skracujeme až po odkvitnutí.

 

Pelargónia citrónová - Pelargonium citronellum

Tieto pelargónie sa pestujú pre svoje nápadné, hlboko vykrajované, vlnité listy, ktoré majú výraznú citrónovú arómu. Kvety sú drobnejšie bielo-ružové s fialovým očkom. Počas leta kvitne menej intenzívne. Pre svoje repelentné vlastnosti sa pestuje v črepníkoch a závesných nádobách, ktoré umiestňujeme v letných mesiacoch na terasy i do altánkov. Takisto sa môže po 15. máji vysadiť do voľnej pôdy - napríklad do bylinkovej záhrady, no pred prvými mrazmi sa musí premiestniť do črepníka, kde ju v zimných mesiacoch pestujeme ako izbovú rastlinu. Listy citrónového muškátu sa používajú ako prírodný repelent (je však potrebné urobiť test na pokožke), do vonných vrecúšok, ako osviežovač kúpeľa a na zdobenie pokrmov.