|
Asparágus hustokvetý – Asparagus densiflorus
V PONUKE
Pochádza z vlhkých oblastí východnej a južnej Afriky.
Má ihlicovité 1,5-2 cm dlhé mäkké listy a biele kvety. Plodom je červená bobuľa s čiernym semienkom, ktorá je jedovatá.
Nároky na pestovanie: Rastlina má rada svetlo, je potrebné ju však chrániť pred priamym slnečným žiarením, dobre znáša i čiastočný tieň. Vyžaduje vlhký substrát, nie však stálu vodu v podmiske. Obľubuje vlhko a časté rosenie, preto je vhodnou rastlinou do svetlej kúpeľne. V lete prihnojujeme každý týždeň hnojivom na zelené rastliny. V zime ju môžeme premiestniť do miestnosti s teplotou 12-15°C, kedy ju menej zalievame. Presádzame veľmi opatrne, aby sme nepoškodili koreňový bal.
Použitie: Asparát je izbová rastlina vhodná k severnému oknu alebo do svetlej kúpeľne a na rez na ozelenenie čerstvých kytíc.
Choroby a škodcovia: vošky, svilušky, štítničky, roztoče. Rastlina pre svoju jemnosť listov ťažko znáša ochranné prostriedky.
|
Späť |
|
Begónia hľuznatá – Begonia tuberhybrida
V PONUKE: biela, žltá, červená
Pochádza z dažďových pralesov Ázie a subtropických oblastí strednej a Južnej Ameriky. Šľachtením sa v priebehu rokov výrazne zmenila farba kvetu, veľkosť a vzrast. Kvety, ktoré vytvára v pazuchách listov, môžu byť jednoduché, poloplné, alebo plné vo farbe bielej, žltej, oranžovej alebo rôznych odtieňoch červenej. Prevísajúce alebo vzpriamené výhonky dorastajú do veľkosti 30-40 cm.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje svetlé (nie slnečné) stanovište, priepustnú a na živiny bohatú zeminu. Najlepšia je zmes bežnej zeminy, kyslej rašeliny a piesku.
Použitie: Begónia hľuznatá sa pestuje ako črepníková rastlina jednotlivo alebo v skupinách na balkónoch a terasách. Pred prvými mrazmi je potrebné premiestniť rastlinu dovnútra, čím sa predĺži jej vegetačné obdobie.
Choroby a škodcovia: hniloba hľúz, vošky, múčnatka
|
|
|
Begónia kráľovská – Begonia rex
V PONUKE
Rod Begonia zahŕňa asi 1000 druhov a ako kozmopolit sa vyskutuje vo všetkých tropických oblastiach planéty. Begónia kráľovská je ozdobná svojim asymetricky srdcovitým červeno-striebristým listom. Trs hrubo zubatých listov vyrastá zo skráteného kmienka. V interiéri vytvorí ročne 5-6 nových listov.
Nároky na pestovanie: Je chúlostivá na suchý vzduch a suchý substrát. Voda sa nesmie liať priamo na listy. Vyžaduje svetlé miesto bez priameho slnečného žiarenia. Neumiestňujeme ju k severnému oknu a vykurovaciemu telesu.
Použitie: Je vhodná do okenných vitrín a skleníkov. Esteticky vyniknú v zmiešanej výsadbe s inými vlhkomilnými rastlinami.
Choroby a škodcovia: zahnívanie stoniek a listov z preliatia, múčnatka, pleseň sivá
|
|
|
Brečtan popínavý – Hedera helix
V PONUKE: zelený, panašovaný
Pôvodný brečtan popínavý je vždyzelená popínavá a pôdopokryvná rastlina s tmavozelenými laločnatými listami. Asi 15 jeho pôvodných druhov rastie v miernom pásme Európy a Ázie a zasahuje ďaleko na sever. Jeho modré plody sú pre človeka jedovaté.
Nároky na pestovanie: Môže byť umiestnený na ktorejkoľvek svetovej strane, zlatá farba sa objaví, pokiaľ bude časť dňa na slnku. Uprednostňuje zásaditý, humózny, vlhký ale dobre priepustný substrát.
Použitie: V miestnosti ho neumiestňujeme na parapet nad radiátorom. Krásne vynikne, ak úponky rastú na opore. Vysádza sa aj do skupín na okraje nádob alebo ako solitéra do závesných nádob. Jeho výhonky je možné použiť do živých kytíc i aranžmánov.
Choroby a škodcovia: černanie listov z nadbytku vlahy, schnutie listov zo suchého vzduchu, roztoče, vošky, štítničky, strapky
|
|
|
Brugmansia (syn. anjelská trúba) – Brugmansia
Momentálne nedostupná
Pochádza z trópov Južnej Ameriky. Patrí do skupiny durmanovitých rastlín, všetky jej časti sú vďaka vysokému obsahu alkaloidov jedovaté. Kvitne od začiatku leta až do jesene početnými, až 10-30 cm dlhými voňavými kvetmi trúbkovitého tvaru. Kvety sú bielej, oranžovožltej, žltej, ružovej i červenej farby.
Nároky na pestovanie: Nie je mrazuvzdorná, preto sa pestuje ako prenosná rastlina. Po celý rok vyžaduje dostatok svetla, vo vegetačnom období intenzívnu zálievku, pravidelné prihnojovanie viaczložkovým hnojivom, priepustnú pôdu a veľkú vegetačnú nádobu, pretože ide o rýchlorastúci ker. Prezimuje na svetle pri teplote 6-10°C. Pri teplom počasí v apríli je potrebné ju začať otužovať.
Použitie: Anjelská trúba ja krásna dekoratívna rastlina vhodná na terasy a balkóny.
Choroby a škodcovia: molice, vošky, roztoče, slimáky
|
Späť |
|
Figovník kaučukový – Ficus elastica
V PONUKE
Pochádza z dažďových pralesov Indie a Indonézie, kde dosahuje výšku 30-60 m. Má tmavozelené kožovité listy elipsovitého tvaru, ktoré v mladosti vyrastajú z červeného vrcholu a majú bronzový nádych. V minulosti sa z tejto rastliny získaval kaučuk, ale kvôli silnej konkurencii fikusové plantáže v Indii a Malajzii zanikli.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje dostatok svetla, ale neznáša priame slnečné lúče. Substrát nesmie byť stále mokrý, ideálne je, ak rastlinu polievame, keď je substrát suchší. K starostlivosti ďalej patrí pravidelné ošetrovanie listov od prachu a hnojenie vo vegetačnom období. Minimálna teplota pre jeho prezimovanie je 15°C.
Použitie: Najkrajšie vynikne ako solitéra vo veľkej miestnosti alebo hale.
Choroby a škodcovia: žltnutie a opad listov z premokrenia zeminy, hnedá škvrnitosť listov z chladného prostredia, štítničky, puklice, roztoče, červce
|
|
|
Figovník lesklý – Ficus benjamina
V PONUKE
Rod ficus zahŕňa asi 1000 druhov, ktorých domovinou sú trópy a subtrópy.
Nároky na pestovanie: Obľubuje svetlé miesto bez priamych slnečných lúčov, znáša aj polotieň. Pri zmene miesta a v prievane reaguje opadávaním listov. Vyžaduje rovnomerne vlhký ale nie premokrený substrát a vyššiu vlhkosť vzduchu. V lete ho prihnojujeme každé 2 týždne hnojivom na zelené rastliny. Minimálna teplota pre jeho prezimovanie je 15°C, kedy sa zalievame menej. Pre udržanie kompaktného vzrastu je vhodné ho na jar prestrihať.
Použitie: Figovník lesklý je obľúbeným solitérom do zosadzovacích nádob vhodný do bytov, kancelárií a na miesta, ktoré sú chránené pred prievanom. Vynikne ako kostrová rastlina v skupinách.
Choroby a škodcovia: opadávanie a hnedá škvrnitosť z nedostatku svetla alebo vlhkosti, štítničky, červce
|
Späť |
|
Granátové jablko – Punica granatum
V PONUKE
Pochádza z Blízkeho Východu, odkiaľ sa rozšírila do subtropického pásma. Granátovník je opadavá drevina so samoopelivými obojpohlavnými kvetmi. Kvitne počas celého vegetačného obdobia nápadnými červenými kvetmi. Jeho plody majú priemer 5-12 cm.
Nároky na pestovanie: Obľubuje suché teplé podnebie, znáša aj slnečný úpal a preschnutie substrátu. Po opadaní listov je potrebné rastlinu na 6-8 týždňov zazimovať pri teplote 5-8°C. Počas tohto obdobia je potrebné udržiavať mierne vlhký substrát, kedy môže byť rastlina umiestnená i v tme. Po objavení sa púčikov premiestnime rastlinu k oknu, kde zakvitne. V máji prenesieme rastlinu von. Zalievame až po preschnutí substrátu. Pre svoj optimálny rast potrebuje ľahšiu priepustnú oddrenážovanú zeminu s neutrálnym až zásaditým pH. Počas vegetácie hnojíme 2-3x plným hnojivom.
Po zime rastlinu ostriháme na vonkajšie očko, aby sa koruna otvárala. Odstraňujeme zahusťujúce a uschnuté konáre, zároveň však chránime plodonosné čapíky, ktoré plodia 3-4 roky. Korunu udržujeme v guľovitom tvare.
Použitie: V našich podmienkach sa odporúča pestovať granátovník ako črepníkovú rastlinu.
Choroby a škodcovia: vošky, molice, roztoče
|
Späť |
|
Hawortia pásikavá – Haworthia fasciata
V PONUKE
Pochádza z Afriky. Je to drobná sukulentná rastlina s dužinatými listami zoskupenými do ružice. Kvety kvitnú na dlhých stonkách.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje piesčitý substrát a zriedkavú zálievku. Korene nesmú byť premočené a voda sa nikdy nesmie dostať do stredu ružice. Cez leto je možné rastlinu umiestniť von, treba ju však chrániť pred poludňajším slnkom. Optimálna teplota na prezimovanie je 10-12 °C.
Použitie: Rastlina vynikne v skupinách zasadená v sukulentných črepníkoch alebo ako kobercová rastlina v zimnej záhrade.
Choroby a škodcovia: zahnívanie pri nadbytku vody, vošky, červce
|
|
|
Hoja vosková (syn. voskovka) – Hoya carnosa (syn. Hoya bella)
Momentálne nedostupná
Hoja vosková je popínavá rastlina s kopijovitými kožovitými zelenými listami s bielymi škvrnkami a okolíkom sladko voňajúcich kvetov. V teplom počasí niekedy vylučujú sladkú medovicu.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje intenzívnu zálievku, teplo a priame slnečné svetlo, nie však prudké slnko. Po celý rok musí byť umiestnená vnútri, pretože je citlivá na prievan aj zmenu miesta. Obdobie kvitnutia trvá niekoľko týždňov, od konca mája do jesene. Kvitnúce alebo odkvitnuté okolíky sa nesmú odrezať, pretože voskovka nekvitne len z nových výhonkov, ale aj na krátkych výhonkoch starej rastliny. Rastlina sa v čase tvorby púčikov nesmie otáčať, lebo sa nevytvoria kvety. Optimálna teplota na prezimovanie je 10-12 °C.
Použitie: Voskovka je výlučne izbová rastlina vhodná do kuchyne, obývačky a zimných záhrad, kde má dostatok miesta.
Choroby a škodcovia: chloróza listov a škvrnitosť listov z nadbytku slnečného žiarenia, chudobné súkvetia z umiestnenia na tmavom stanovišti, červce
|
Späť |
|
Ibištek čínsky – Hibiscus rosa-sinensis
Momentálne nedostupná
Pochádza z juhovýchodnej Ázie, kde dosahuje výšku 5 m. Ako okrasný ker sa voľne pestuje v subtropickom pásme po celom svete.
Z drevnatej stonky vyrastajú zúbkaté listy vajcovitého tvaru. Rastlina vytvára nápadné kvety bielej, ružovej, žltej alebo oranžovej farby, ktoré sú v závislosti od odrody veľké 10-15 cm, plnokveté alebo prázdnokveté.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje dostatok svetla, nie však priame slnko. Čínska ruža rastie najlepšie v priepustnej humóznej pôde, je náročná na živiny, preto ju v čase vegetácie hnojíme 1x týždenne plným hnojivom. V našich klimatických podmienkach sa pestuje ako izbová alebo prenosná rastlina, ktorú v letných mesiacoch pestujeme vonku. Ideálna teplota na prezimovanie je ibišteka je 12-14 °C. Rastlinu každoročne skoro na jar presadíme, následne zrežeme výhonky na polovicu dĺžky, čím podporíme rozkonárovanie.
Použitie: Čínska ruža je obľúbená nielen ako izbová rastlina v bytoch, ale aj ako prenosná rastlina pestovaná v priestranných črepníkoch na terasách a balkónoch chránených pred vetrom.
Choroby a škodcovia: vošky, molice, roztočce
|
|
|
Irezína Herbstova – Iresine herbstii
Momentálne nedostupná
Pochádza z Brazílie. Je obľúbená pre svoje vínovo červené nápadné listy, dorastá do výšky 45 cm.
Nároky na pestovanie: Irezína obľubuje svetlé stanovište na priamom slnku, aké poskytuje južné okno. Vyžaduje pravidelnú zálievku tak, aby pôda nikdy nevyschla. Počas rastu je potrebné ju pravidelne prihnojovať. Zostrihávanie výhonkov podporí kompaktnejší vzrast.
Použitie: Irezína je izbová rastlina vhodné pre slnečné okná, ktorú možno v lete pestovať aj vonku.
Choroby a škodcovia: molice
|
Späť |
|
Jasmín veľkokvetý – Jasminum grandiflorum
V PONUKE
Pochádza z oblasti Perzského zálivu a severovýchodnej Afriky, neskôr sa dostal do Číny. Je národným kvetom Tunisu. Jazmín je rýchlorastúca plazivá vždyzelená rastlina. Kvitne v niekoľkých fázach počas celého leta až do jesene bielymi kvetmi, ktoré rastlinu zdobia súčasne aj s červenými púčikmi. Dorastá do výšky 1 m.
Nároky na pestovanie: V našich podmienkach pestujeme jazmín ako prenosnú rastlinu v nádobe. Najlepšie sa mu darí na svetlom stanovišti alebo v polotieni. Pôda pri jeho koreni nesmie nikdy preschnúť, preto je vhodné chrániť korene vrstvou mulču (drevnou štiepkou, kôrou pilinami,...). Uprednostňuje kyslú pôdu s hodnotou pH 6-7. Jasmín nevytvára puky pri teplote menšej ako 15°C a väčšej ako 35°C . Prezimovávame na chránenom mieste bez mrazov pri teplote 15-20 °C.
Ker ošetrujeme odstraňovaním odkvitnutých kvetov a zrezávaním uschnutých konárov. Zrezávame najnižšie a najstaršie konáre, ktoré sú najbližšie pri zemi.
Použitie: Jazmín pestujeme ako prenosnú rastlinu v črepníku, ktorý umiestňujeme na svetlé verandy, balkóny a k altánkom.
Choroby a škodcovia: múčnatka, fuzarióza, hlístovce
|
Späť |
|
Kalanchoa Blossfeldova – Kalanchoe blossfeldiana
V PONUKE
Pochádza z teplých polopúští Madagaskaru. Ušľachtilé odrody vytvárajú okolíky kvetov sýtych farieb.
Nároky na pestovanie: Kalanchoe zakladá kvety počas krátkeho dňa. Pre založenie bohatých súkvetí v domácich podmienkach je potrebné rastlinu od 17:00 do 18:00 zatemňovť po dobu 25-30 dní, inak vyžaduje svetlé stanovište. Rastlina neznáša premokrenie substrátu a vysokú vzdušnú vlhkosť.
Použitie: Kalanchoa je črepníková rastlina vhodná na okenné parapety s dostatkom svetla.
Choroby a škodcovia: hniloba koreňového krčka z nadbytku vody, pleseň sivá, múčnatka, vošky, molice
|
Späť |
|
Lopatkovec – Spathiphylum
V PONUKE
Pochádza z Kolumbie. Lopatkovec je 30-40 cm dlhá vždyzelená rastlina s kopijovými listami s výraznou hlavnou žilkou. Kvetom je asi 14 cm dlhý a 4,5 cm široký belavo zelený tulec s krátkym šúľkom kvetov.
Nároky na pestovanie: Na pestovanie je vhodné rozptýlené svetlo alebo polotieň a vyššia teplota, ktorá v zime nemá klesnúť pod 17°C. Rastliny vyžadujú vyššiu vlhkosť vzduchu, vlhký koreňový bal a ťažšiu zeminu s prídavkom rašeliny. Vegetačné obdobie lopatkovca trvá od októbra do januára. V tomto období môže stáť i v miestnosti, kde je suchý vzduch, v lete ho však treba rosiť. Rastlinu utierame od prachu a zbavujeme ju suchých listov a kvetov.
Použitie: Lopatkovec obľubuje polotienisté až tienisté stanovištia v miestnosti.
Choroby a škodcovia: vädnutie listov z nedostatku vody, roztoče
|
Späť |
|
Nefrolepka vznešená – Nephrolepis exaltata
Momentálne nedostupná
Pochádza z tropických dažďových pralesov severu Južnej Ameriky, Mexika, západnej Indonézie a Polynézie. Nefrolepka je teplomilná papraď s jednoducho perovitými alebo viac krát perovito strihanými listami, ktoré vo svojej domovine dorastajú do veľkosti 50-250 cm.
Nároky na pestovanie: Tak ako všetky papraďorasty i nefrolepka neznáša prudké slnečné žiarenie. Najlepšie sa jej darí v značnej vzdialenosti od vyhrievacieho telesa, pričom teplota v zime nesmie byť nižšia ako 15°C. Nefrolepku je potrebné zalievať mäkkou vodou a dbať na to, aby nepreschol koreňový bal. Rastline prispieva rosenie, hnojenie 2x za mesiac a mierne kyslý substrát.
Použitie: Nefrolepka je vhodná do kúpeľne alebo kuchyne.
Choroby a škodcovia: koreňová hniloba, roztočce, červce, hlístovce, strapky
|
Späť |
|
Oleander – Nerium oleander
V PONUKE
Oleander pochádza zo Stredomoria a subtropických oblastí východnej Ázie a Japonska. Názov pochádza zo Starogréčtiny - drevina s listami podobnými olive. Listy sú kožovité kopijovitého tvaru a veľkosti 10-15 cm. Vytvára ružové alebo biele okolíky kvetov. Dorastá do výšky 1,8-3 m.
Nároky na pestovanie: Obľubuje slnko a umiestnenie na južnej strane budov. Darí sa mu v priepustnej vápenatej pôde. V lete vyžaduje intenzívnu zálievku a hnojenie viaczložkovým hnojivom. Na jeseň znesie krátkodobo i nižšie teploty, ale nie je mrazuvzdorný, preto sa pestuje ako prenosná rastlina. Optimálna teplota pre jeho prezimovanie je 5-10°C, neskôr 15°C. Ak zimuje pri vyššej teplote, reaguje skrúcaním a opadávaním listov. Najlepšie sa mu darí na chladnejšej chodbe s minimálnym polievaním, aby koreňový bal nepreschol. Rastlinu striháme na jar.
Použitie: Patrí medzi obľúbené prenosné druhy rastlín, ktoré sú vhodné na terasy a balkóny, do záhrad, verejných priestranstiev a zimných záhrad.
Choroby a škodcovia: puklice, štítničky, červce, molice
|
Späť |
|
Pilea Cadierova – Pilea cadierei
V PONUKE
Pochádza z Číny a Vietnamu. Rastlina má kríčkovitý vzrast, pestuje sa pre svoje zeleno-biele až medené škvrnité listy vajcovitého tvaru.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa jej darí na svetlom stanovišti bez priameho slnka. Na tmavom mieste stráca farebnú kresbu. Dosahuje výšku 30 cm, no pre svoj kríčkovitý charakter je potrebné rastlinu zaštipovať. Počas vegetácie vyžaduje mierne vlhký rašelinový substrát a občasné rosenie. Ideálnou teplotou na prezimovanie tejto pilei je 10-15 °C. V tomto období rastlinu nerosíme a substrát nechávame preschnúť.
Použitie: Pilea cadierei je izbová rastlina, ktorú je vhodné v lete pestovať vonku.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá
|
|
|
Pilea drobnolistá – Pilea microphylla
V PONUKE
Rastie na skalách, v štrbinách juhoamerických Ánd aj vo výške 2000 m n.m. Je to sviežozelená, nízka, asi 20 cm bylina s mäsitými, intenzívne rozkonárujúcimi sa stonkami.
Nároky na pestovanie: Ako jedna z mála pileí krátkodobo znáša i priame slnko, no lepšie jej vyhovuje rozptýlené svetlo. Rastlinu v obdobiach sucha pravidelne zalievame.
Použitie: Vynikne na kobercových letničkových záhonoch s rastlinami s rovnakou rýchlosťou rastu, ako podrast v tropických vitrínach, v závesných nádobách a sklenených guliach.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá
|
|
|
Potosovec zlatý – Scindapsus aureus
V PONUKE
Pochádza z Indonézie. Potosovec je popínavá rastlina s kožovitými panašovanými listami srdcovitého tvaru. Vytvára vzdušné korene, ktorými sa ľahko prichytáva k opore. Pochádza z Indonézie. Potosovec je popínavá rastlina s kožovitými panašovanými listami srdcovitého tvaru. Vytvára vzdušné korene, ktorými sa ľahko prichytáva k opore.
Nároky na pestovanie: Je nenáročná na pestovanie. Najlepšie sa jej darí na polotienistom až svetlom stanovišti, nie však za oknom, kde jej hrozí priamy slnečný úpal. Obľubuje rosenie a rašelinový substrát. Ideálna teplota na pestovanie je 20-24°C. V zime by teplota nemala klesnúť pod 13°C. Hustejší vzrast podporíme zastrihnutím stonky v polovici rastliny. Prihnojujeme hnojivom na zelené rastliny.
Použitie: Pestuje sa okolo konštrukcií, na machovej tyči, v závesných nádobách i tropických skriniach. Podľa NASA dokáže čistiť vzduch od formaldehydu, hexánu, toluénu, oxidu uhoľnatého a benzénu. Môže sa pestovať aj hydroponicky.
Choroby a škodcovia: čierne škvrny na listoch/žlté listy z nadbytku vody, schnúce okraje listov z nedostatku vody, bledé listy a nadbytku svetla
|
|
|
Prvosienka kalíškatá – Primula obconica
V PONUKE
Pochádza zo starovekej Číny. V súčasnosti existuje 500-600 kultivarov tejto rastliny s kvetmi rôznych farieb, tvarov a druhov listov. V kvete dorastá do výšky 10 cm. Kvitne koncom zimy a začiatkom jari.
Nároky na pestovanie: V čase kvitnutia jej vyhovuje teplota od 12-15 °C. Neznáša priamy slnečný úpal a teplo z radiátora, preto ju umiestňujeme do nevykurovaných miestností a jasným svetlom. Vyžaduje priepustný, mierne kyslý substrát. Rastlinu primerane zalievame odstátou vodou, nikdy nie do jej srdiečka.
Použitie: Táto prvosienka je vhodná do zimných záhrad, na verandy a do málo vykurovaných obytných priestorov. priestorov.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, roztoče, vošky
|
Späť |
|
Syngónium – Syngonium podophyllum
Momentálne nedostupná
Pochádza z trópov strednej a Južnej Ameriky. Rod obsahuje 33 druhov. Syngónium je liana vytvárajúca rôznozelené šípovité listy s dĺžkou 7-13 cm, ktoré sa s pribúdajúcim vekom stávajú delené - 3-11 početné.
Nároky na pestovanie: Ideálna teplota pre jeho pestovanie je 20-30°C, teplota v miestnosti nesmie klesnúť pod 15°C. Vyžaduje vysokú vzdušnú vlhkosť, rozptýlené svetlo a vlhký humózny substrát.
Použitie: Rastlinu pestujeme ďalej od okna a vykurovacích telies, vhodná je do paludárií obtočená na machovom kmienku i do zosadzovacích nádob. Môže sa pestovať i v hydropónii.
Choroby a škodcovia: štítničky, vošky
|
Späť |
|
Tučnolist – Crassula muscosa (syn. Crassula lycopodioides)
V PONUKE
Pochádza z južnej Afriky, kde dorastá do výšky 20-60 cm. Má veľmi malé zelené listy, ktoré husto obrastajú svoju stonku, preto sa jej hovorí zipsová rastlina.
Nároky na pestovanie: V našich podmienkach sa dobre prispôsobí rôznej intenzite slnečného žiarenia. Rastlina by mala mať vlhký, no nie premokrený substrát. Jej tvar je možné upravovať nožnicami, avšak dobre sa rozkonáruje aj bez zaštipovania.
Použitie: Obľubuje miesto na okenných parapetoch, v letných mesiacoch môžeme rastlinu preniesť von.
Choroby a škodcovia: hniloba
|
|
|
Tučnolist vajcovitý – Crassula ovata
V PONUKE
Pochádza zo skalnatých svahov južnej Afriky. Tučnolist je sukulent, ktorý vytvára rozvetvené kompaktné stálozelené kry s vajcovitými listami a hnedým kmienkom. V Nemecku, USA a na Ďalekom Východe sa pestuje v hranatých nádobách ako rastlina, ktorá prináša do domu bohatstvo.
Nároky na pestovanie: Tučnolist pestujeme v štrkovitom dobre vysychavom substráte. Rastlina vyžaduje priame slnko a zriedkavú zálievku i v letných mesiacoch. Neznáša premokrenie substrátu. V letných mesiacoch mu prospieva pestovanie vonku. Na jeseň, pri poklese teplôt, je potrebné presunúť rastlinu na okenný parapet.
Použitie: Tučnolist je vhodný na pestovanie na okenných parapetoch v zime a na balkónoch a terasách v lete. Africké domorodé kmene korene tejto rastliny strúhajú a upravujú ich na kašu s mliekom.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, roztoče
|
Späť |
|
Vavrín vznešený (syn. bobkový list) – Laurus nobilis
V PONUKE
Pochádza zo západnej Malej Ázie, neskôr bol rozšírený po celom Stredozemí. Starí Rimania a Gréci používali vavrín ako kultúrnu rastlinu. Okrem jej liečivých a aromatických schopností ju využívali na korunovanie víťazov na Olympijských hrách. Môže dorásť až do 10 m výšky. Má tuhé kožovité listy, ktoré sa využívajú ako korenina. V Stredomorí sa používa ako okrasný ker, na výsadbu živých plotov i strihaných foriem.
Nároky na pestovanie: Nie je mrazuvzdorný, vyžaduje slnečné stanovište a priepustnú hlinitopiesočnatú pôdu. V našich podmienkach sa preto pestuje ako prenosná rastlina. Rastlinu je potrebné v dobe vegetácie intenzívne zalievať a prihnojovať. Prezimuje na svetlom mieste pri teplote 5-10°C. Na jar, pred umiestnením na vonkajšie stanovište, je potrebné rastlinu najskôr v polotieni otužovať, inak môže dôjsť k spáleniu listov.
Použitie: V podmienkach mierneho pásma je vhodná do nádob na balkóny, terasy a do zimných záhrad. V potravinárstve sa v čerstvom i sušenom stave využíva ako korenina. Vedecké výskumy dokázali jeho protizápalové vlastnosti a schopnosť podporovať tvorbu inzulínu. Listy vložené do nádoby s múkou alebo ryžou odpudzujú múčne moly.
Choroby a škodcovia: Choroby a škodcovia ho napádajú vzácne.
|
Späť |
|
Zelenec chochlatý – Chlorophytum comosum
V PONUKE
Pochádza z východnej a južnej Afriky. Zelenec je pre svoju nenáročnosť pestovania a ihlicovité bielo zelené listy jedna z najobľúbenejších izbových rastlín.
Nároky na pestovanie: Neznáša úplný tieň a preschnutie substrátu, rozmnožuje sa poplazmi. Vyžaduje primerane vlhkú pôdu. Najkrajšie vynikne v závesných nádobách, v lete ho môžeme vyniesť von.
Použitie: Je považovaná za „čističa vzduchu“, preto ho môžeme pestovať v spálňach i krčmách.
Choroby a škodcovia: schnúce listy a bakteriálna hniloba z premokrenia sustrátu
|
|
|
Zvonček rovnakolistý – Campanula isophylla
V PONUKE: biely-nevesta, modrý-ženích
Domovom tohto zvončeka je Grécko a južné Karpaty. Na svojich dlhých previsnutých stonkách vytvára biele alebo svetlo modré kvety. Bielo kvitnúca odroda sa nazýva "nevesta" a modrá "ženích". Dorastá do výšky 20 cm. Kvitne od jari do polovice jesene.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje svetlé, ale nie slnečné stanovište, humóznu zeminu bohatú na živiny a vysokú vlhkosť vzduchu. Rastliny pravidelne zaštipujeme a odstraňujeme odkvitnuté kvety, aby sme podporili rozkonárovanie a ďalšie kvitnutie. Vhodná teplota pre jeho prezimovanie je 15°C.
Použitie: Je vhodný do črepníkov i závesných nádob v interiéri.
Choroby a škodcovia: hrdza, slimáky, svilušky, vošky, roztoče
|
Späť |