|
Borievka rozprestretá - Juniperus horizontalis
V PONUKE
Pochádza zo Severnej Ameriky a Aljašky. Je to plazivý ihličnan kompaktného hustého vzrastu s drobným jemným ihličím vytvárajúci prízemné porasty 20-30 cm výšky.
Nároky na pestovanie: Obľubuje slnko až mierny tieň. Vyžaduje vápenatú pôdu. Je mrazuvzdorná a zaujímavá po celý rok svojím sfarbením a štruktúrou ihličia. Je to pravdepodobne najlepšia pôdopokryvná zelená borievka, ktorá rastie aj na miestach s nedostatkom živín a vlahy. Je veľmi hustá a kompaktná.
Použitie: Je vhodná na elegantné pokrytie pôdy na malých aj väčších plochách, kde si neželáme, alebo nemôžeme kosiť trávnik. Dá sa použiť aj do nádob a na výsadbu v skupinkách s inými rastlinami. Hodí na výsadbu do skaliek a popri múrikoch a schodoch.
Choroby a škodcovia: hrdza hrušková, phomopsisové odumieranie vetiev, cerkosporióza, koreňová hniloba, Thyridopteryx ephemeraeformis, roztočce, štítnička borievková
|
|
|
Borievka šupinatá - Juniperus squamata 'Bluestar'
V PONUKE
Jej domovom sú Himaláje, Čína a severovýchodný Afganistan. Borievka šupinatá je nižšia borievka plazivého charakteru. Dorastá do výšky 50 cm. Jej listy majú modrostriebornú farbu.
Nároky na pestovanie: Je nenáročná na pestovanie, rastie aj na miestach s nedostatkom živín a vlahy. Najlepšie sa jej darí v bežnej priepustnej záhradnej pôde, na slnku.
Použitie: Je vhodná na pestovanie v nádobách, malých záhradách, na záhonoch ako solitéra, v skalke alebo na svahoch, ako pôdopokryvná drevina.
Choroby a škodcovia: hrdza hrušková, phomopsisové odumieranie vetiev, cerkosporióza, koreňová hniloba, Thyridopteryx ephemeraeformis, roztočce, štítnička borievková
|
|
|
Borievka virdžínska - Juniperus scopulorum 'Skirocket'
V PONUKE
Pochádza zo Severnej Ameriky a Kanady. Je jedna z najštíhlejších stĺpovitých foriem borievok. Dorastá do výšky 6-7 m a šírky asi 0,4–0,8 m. Všetky konáre a konáriky sú postavené kolmo, husto vedľa seba, sú sivej farby.
Nároky na pestovanie: V ideálnych podmienkach, teda v priepustných, ľahších pôdach bohatých na humus, pri pravidelnom polievaní a na slnečnom mieste rastie rýchlosťou až 60 cm za rok.
Použitie: Je to klasická dominanta do malých sadovníckych úprav, často býva používaná do voľne rastúcich i strihaných živých plotov. Veľmi pekne pôsobí v skupinkách. Jeho hustý a kompaktný vzrast kužeľovitý tvar je dosiahnutý pravidelným pristrihovaním raz ročne. Jednoročné výhonky môžeme pritom skrátiť až o štyri pätiny. Strih vykonávame od polovice augusta do polovice septembra. Takto dokážeme stĺpovité borievky udržať v takmer nezmenenej výške mnoho rokov. Každoročný strih zároveň zabráni ohnutiu konárov pod váhou ťažkého mokrého snehu.
Choroby a škodcovia: hrdza hrušková, phomopsisové odumieranie vetiev, cerkosporióza, koreňová hniloba, Thyridopteryx ephemeraeformis, roztočce, štítnička borievková
|
|
|
Bršlen Fortuneov - Euonymus fortunei
V PONUKE: 'Emerald'n'Gold', 'Emerald Gaiety'
Pochádza z Číny, Kórey a Japonska. Bršlen Fortuneov je kompaktný hustoolistený vždyzelený ker s panašovanými listami. Kultivar 'Emerald'n'Gold' má žltozelené a 'Emerald Gaiety' – bielozelené listy, ktoré sa v zime sfarbujú doružova. Dorastá do výšky 1 m, šírky 1,2m. Ak má k dispozícii oporu, dosahuje i väčšiu výšku.
Nároky na pestovanie: Nie je náročný na svetelné pomery stanovišťa. Uprednostňuje mierne kyslú, vlhkú záhradnú zeminu. Dobre znáša rez, ktorý sa robí od jari do polovice leta.
Použitie: Bršlen Fortuneov sa používa na výsadbu živých plotov, s oporou, do zmiešaných trvalkových záhonov, môže poslúžiť aj ako pôdopokryvná rastlina.
Choroby a škodcovia: cerkosporióza listov, antraknóza, štítnička bršlenová
|
Späť |
|
Bršlen japonský - Euonymus japonicus
V PONUKE: zelenolistý, panašovaný
Pochádza z Japonska, Kórey a Číny. Bršlen japonský je hustoolistený ker s kožovitými zelenými alebo panašovanými listami vajcovitého tvaru. Dorastá do výšky 2 m, šírky cca 1,5 m.
Nároky na pestovanie: Uprednostňuje vlhkú ale dobre priepustnú pôdu, po prekorenení dobre znáša aj sucho. Dobre rastie na záveternom stanovišti na slnku i v polotieni. Na zimu je vhodné namulčovať ho kôrou alebo prikryť čečinou, pretože je mrazuvzdorný do -21°C.
Použitie: Používa sa na výsadbu živých plotov, do zmiešaných záhonov, darí sa mu i v nádobe.
Choroby a škodcovia: cerkosporióza listov, antraknóza, štítnička bršlenová, vijačka krušpánová
|
Späť |
|
Černica ostružinová - Rubus fruticosus
V PONUKE
Pochádza z Európy. Mladé výhonky černíc vyrastajú z koreňového kŕčka v tesnej blízkosti materskej rastliny a nevytvárajú adventívne púčiky ako maliny. Výhonky černice dosahujú veľkosť 2-5 m. Plody sa vytvárajú na bočných letorastoch 2-ročných výhonkov.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje teplejšie polohy chránené pred mrazom a vetrom. Dobre rastie aj v suchších kamenistých pôdach. Najvhodnejším termínom na výsadbu černice je jar, rastliny v kontajneroch vysádzame do skorej jesene, aby sme ich ochránili pred vymrznutím.
Použitie: Vysádzame k opore, k plotu alebo do rohu záhrady.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, rôzne škvrnitosti listov, vošky, byľomor ostružinový, krasoň ostružinový, cikádočka ružová
|
Späť |
|
Dráč Thunbergov - Berberis thunbergii 'Atropurpurea'
V PONUKE
Dráč Thunbergov je opadavý ker s ostnatými výhonkami a oválnymi listami s dĺžkou 1-2 cm, ktoré sa na jeseň sfarbujú do bordova. Kvitne v júni až v júli drobnými bledožltými kvetmi. Jeho červené plody zdobia záhradu na jeseň i po opadnutí listov. Dorastá do výšky 80-100 cm. Všetky časti rastliny, okrem plodov, obsahujú alkaloidy, ktoré vyvolávajú príznaky otravy.
Nároky na pestovanie: Najkrajšie sa sfarbuje na slnečnom stanovišti. Vyhovuje mu priepustná, piesočnatohlinitá pôda s dostatkom vápnika.
Použitie: Nižšie kultivary sa vysádzajú do črepníkov, skaliek a na obruby záhonov. Vyššie kultivary vyniknú najlepšie v živých plotoch alebo ako solitéry. Červené dráče kombinujeme so striebornými ihličnanmi alebo vždyzelenými krami.
Choroby a škodcovia: múčnatka, hrdza, vírusové ochorenia
|
Späť |
|
Hortenzia - Hydrangea sp.
V PONUKE
Pochádza z Ázie; v Číne a Japonsku rastie pri riekach. Drobné nenápadné kvety sú obklopené farebnými kališnými lístkami, ktoré vytvárajú guľovité súkvetia bielej, ružovej alebo modrej farby. Tento opadavý listnatý ker dorastá do výšky 1-1,5 m.
Nároky na pestovanie: Hortenzie vyžadujú polotieň až tieň a vlhkú kyslú pôdu s prídavkom kyslej rašeliny. Je citlivá na prievan a vápenatú pôdu. Rastliny striháme podľa potreby na jar. Modrú farbu kvetov možno dosiahnuť pridaním roztoku síranu hlinitého do zálievky, pri zakúpení modrej odrody síran hlinitý nepridávame.
Použitie: Mrazuvzdorné hortenzie vyniknú ako solitéry v záhradách a parkoch, druhy citlivé na mráz pestujeme v zimných záhradách, halách a iných veľkých priestoroch.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, cerkosporióza listov, slimáky, vošky, štítničky, zlatoň obyčajný
|
Späť |
|
Ibištek sýrsky – Hibiscus syriacus
V PONUKE
Kvitne od júla do konca septembra nápadnými 5-10 cm kvetmi bielej, ružovej a slabofialovej farby. Dorastá do výšky 1,5-3 m, šírky 1-2,5 m.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa mu darí na slnečnom stanovišti, v priepustnej, na živiny bohatej a vlhkej pôde. Mladé rastliny primerane zalievame, staršie rastliny znášajú aj dlhšie obdobie sucha. Pestuje sa v tvare kra alebo na kmienku so strihanou korunkou.
Na jar rastlinu zrežeme, aby sme zabezpečili bohaté kvitnutie.
Použitie: Ibištek je okrasná drevina vhodná na výsadbu živých plotov, ako solitéra, či v kombinácii s inými ihličnatými a listnatými drevinami. Pre jeho nenáročnosť je možné ho pestovať i vo väčších nádobách na balkónoch a terasách.
Choroby a škodcovia: múčnatka, vošky, roztoče
|
Späť |
|
Krušpán vždyzelený - Buxus sempervirens
V PONUKE
Pochádza z južnej Európy, severozápadnej Afriky a juhozápadnej Ázie. Na svete rastie asi 45 jeho druhov. Krušpán je pomaly rastúci neopadavý vždyzelený ker dorastajúci do výšky 2-6 m a šírky 1,5–3 m. Listy sú lesklé, tmavozelené, elipsovitého tvaru.
Nároky na pestovanie: Je nenáročný na stanovište, rastie na slnečných i tienistých miestach, v ľahšej i ťažšej pôde, je mrazuvzdorný. Obľubuje hlinitú pôdu a neutrálne až mierne zásadité pH. Veľmi dobre znáša strihanie. Nevyžaduje si veľkú starostlivosť.
Použitie: Esteticky vynikne ako solitéra v pôde ako aj v mobilnej nádobe. Čoraz obľúbenejšie je použitie krušpánu vo forme figurálnych tvarovaných kríkov a gúľ vo vegetačných nádobách na balkónoch a terasách. Na výzdobu hrobov je krušpán používaný od nepamäti, veľmi efektne pôsobí s kvetmi. Krušpán je vďačný objekt aj pre milovníkov bonsajov. Je vhodný i do skupín, na terasy, živé ploty, na oddelenie plôch rôzneho využitia v záhrade a na ochranu pred prachom a hlukom. Pre živé ploty sa krušpán sadí s medzerami 25 až 35 cm podľa plánovanej výšky plota (čím vyšší tým väčšia vzdialenosť od seba).
Choroby a škodcovia: vijačka krušpánová, méra krušpánová, byľomor krušpánový
|
Späť |
|
Mahónia cezmínolistá - Mahonia aquifolium
V PONUKE
Pochádza zo Severnej Ameriky. Mahónia je listnatý vždyzelený vzpriamený ker s kožovitými listami. Dorastá do výšky 1-1,5 m. Kvitne v máji sírovožltými kvetmi. Tmavomodré dužinaté bobule sú silno osrienené.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje kyslú vlhkú a priepustnú pôdu. Obľubuje polotieň, ale dobre rastie aj na slnku. Na stanovište sa vysádzajú na jar 1-3 ročné rastliny.
Použitie: Mahónia sa vysádza v záhradách a parkoch ako izolačná rastlina. Jej zúbkaté kožovité listy sa využívajú pri aranžovaní kvetín, najmä do vianočných a dušičkových väzieb. Bobule sa v minulosti využívali na výrobu vína a pálenky. V severoamerickej tradičnej medicíne sa mahónia používala na liečenie horúčok, hnačiek, porúch trávenia, dny, reumatických chorôb ale najmä na kožné ochorenia.
Choroby a škodcovia: hrdza listov, strapky, červce, molice
|
|
Späť |
|
Malina ostružinová - Rubus idaeus
Pochádza z Európy a severnej Ázie. Malina vytvára každoročne nové výhonky z adventívnych púčikov na koreňoch a koreňovom kŕčku. V prvom roku majú výhony bylinný charakter, koncom leta drevnatejú. V druhom roku prinesú plody a odumierajú.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje kyprú, humusom zásobenú pôdu, dostatok vlahy a slnečné stanovište. V období tvorby plodov je potrebné malinu zavlažovať. Malina je náročná na živiny, preto do pôdy zapracovávame každé 2-3 roky organické hnojivo v dávke 5kg/m2.
Vysádzame na jeseň alebo v predjarí, nadzemnú časť vtedy zrežeme na 2-3 púčiky.
Použitie:xxx
Choroby a škodcovia: vírusová mozaika maliny, kučeravosť maliny, pleseň sivá, hrdza malinová, bakteriálna nádorovitosť koreňov, rôzne druhy škvrnitostí, vošky, byľomor ostružinový, hrčiarka ostružinová, nosánik, malinár sivý, roztočec chmeľový
|
Späť |
|
Orgován obyčajný – Syringa vulgaris
V PONUKE
Prirodzene sa vyskytuje v lesoch od juhovýchodnej Európy až po východnú Áziu. Vytvára mohutné strapcovité súkvetia (dlhé do 40 cm) bielej, ružovej, modrej, žltej alebo fialovej farby, ktoré sú tvorené drobnými voňavými rúrkovými kvetmi. Kvitne v máji až začiatkom júna. Dorastá do výšky 1-4 m.
Nároky na pestovanie: Najvhodnejším termínom na výsadbu orgovánu je jeseň, pretože mladá rastlina potrebuje na zakoreňovanie dostatok vlahy.
Pri výsadbe na jar skrátime výhonky na 3-5 púčikov, čím pomôžeme ujatiu sa stromčeka a zároveň podporíme pevný košatý vzrast rastliny.
Orgován potrebuje priepustnú, neutrálnu až slabo zásaditú pôdu, slnečné stanovište a pravidelné hnojenie organickými a minerálnymi hnojivami. Odkvitnuté strapcovité súkvetia zrežeme hneď po odkvitnutí, aby sa rastlina neoslabovala tvorbou semien. Na týchto miestach sa do jesene vytvoria nové výhonky, ktoré ponesú kvety v budúcom roku.
Výchovný rez robíme začiatkom marca, presvetľovací rez prevádzame v predjarí, kedy skracujeme, príp. Odstraňujeme nadbytočné (prekážajúce a suché) výhonky.
Staršie stromčeky a kry, ktoré sú zospodú vyholené, skracujeme o 1 až 2/3 do starého dreva. Konáre môžeme zrezať aj vo výške 30 cm nad zemou. Po takomto reze kvitne orgován až o 2 roky.
Použitie: Tento nenáročný ker sa pestuje v parkoch i záhradách ako solitéra alebo živý plot.
Choroby a škodcovia: múčnatka, bakteriálne odumieranie výhonkov, štítničky
|
Späť |
|
Pajazmín vencový – Philadelphus coronarius
V PONUKE
Prirodzene sa vyskytuje v oblasti od Talianska cez Balkánsky poloostrov až po Kaukaz.
Kvitne v júni v treťom roku voňavými plnými bielymi kvetmi. Dosahuje výšku cca 3 m, rozrastá sa do šírky 2,5 m.
Nároky na pestovanie: Obľubuje vápenatú pôdu a slnečné až polotienisté stanovište. Rastlina je plytkokoreniaca, preto dbáme, aby korene úplne nepreschli.
Na rastline režeme po odkvitnutí kvetné výhonky a staré drevo, ostatné nové dlhé výhonky neskracujeme, lebo v nasledujúcom roku vytvoria kvety.
Použitie: Pajazmín je vhodný ako solitéra do parkov, záhrad a predáhradiek, na kamenisté svahy alebo na oddelenie priestoru ako živý plot. V záhrade ho môžeme doplniť ružami, ostrôžkou alebo nátržníkom.
Choroby a škodcovia: odolný voči chorobám a škodcom
|
Späť |
|
Skalník rozprestretý – Cotoneaster horisontalis
V PONUKE
Pochádza zo západnej Číny. Skalník je opadavý poloker, ktorý dorastá do výšky 60 cm. Spočiatku rastie vzpriamene, neskôr sa jeho konáre zohnú k zemi, kde vytvoria hustý pôdopokryvný porast. Rozrastá sa do šírky 2-3 m. Kvitne v máji až v júni veľkým množstvom kvetov bielej farby, ktoré postupne dozrejú na malvičky sýtočervenej farby.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa mu darí na slnku. Je nenáročný na pôdu, uprednostňuje priepustnú pôdu chudobnú na živiny s neutrálnym až zásaditým pH. Rastlinu je vhodné zmladiť po 2-3 rokoch. Dobre znáša spätný rez.
Použitie: Pre svoj pôdopokryvný vzrast a odolnosť voči znečistenému mestskému ovzdušiu je skalník ideálnou drevinou na spevnenie svahov a na vyplnenie väčších voľných plôch v záhradách i parkoch. Konáriky s červenými plodmi sa využívajú na aranžovanie do suchých väzieb.
Choroby a škodcovia: bakteriálna spála ružovitých, vijačka hrušková, roztočce
|
Späť |
|
Tuja východná - Thuja orientalis
V PONUKE
Pochádza zo severovýchodnej Číny a z Mandžuska. Je to kužeľovitý strom alebo ker vysoký asi 10 m. Konáriky sú rozložené v zvislej polohe, na oboch stranách sú svetlozelené, v zime hnedozelené.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje polotieň, dobre znáša plytké a suché pôdy.
Použitie: Slúži ako doplnková drevina v chránených a teplejších polohách.
Choroby a škodcovia: antraknóza, kabatiniové hnednutie tují, koreňová hniloba zapríčinená hubou phythophtora, odolná voči škodcom
|
|
|
Tuja západná - Thuja occidentalis 'Smaragd'
V PONUKE
Pochádza zo severovýchodu Severnej Ameriky a Kanady. Tuja západná je veľmi hustá štíhla kužeľovitá drevina so žiarivo zeleným ihličím, ktoré si zachováva farbu aj v zime.
Nároky na pestovanie: Uprednostňuje polohu na priamom slnku, v polotieni a tieni rastie pomalšie. Nemá mimoriadne nároky na pôdu ani závlahu. Pri pravidelnej zálievke, najmä v horúcich letných mesiacoch, rastie dvojnásobne rýchlejšie. V primeranom prostredí narastie za rok až o 50 cm a nadobudne nádhernú farbu i tvar. Dorastá do výšky 6-8 m.
Použitie: Je vhodná na živé ploty, ktoré nie je potrebné strihať. Nestrihaná dorastá do výšky 4,5–6 m a šírky 0,8 m. Často ju vysádzame aj do nádob a môžeme tvarovať napríklad do špirály. V záhrade možno tuju vysádzať i do skupín, ktoré ju opticky predelia. Ak si už neželáme, aby ďalej rástla do výšky, ostriháme jej v druhej polovici augusta maximálne 2/3 jednoročných prírastkov.
Choroby a škodcovia: antraknóza, kabatiniové hnednutie tují, koreňová hniloba zapríčinená hubou phythophtora, odolná voči škodcom
|
|
|
Tavoľník Vanhoutteho - Spirea x vanhouttei
V PONUKE
Kultivar pochádza z Francúzska. Bohato kvitnúci opadavý listnatý ker dorastajúci do výšky 4 m. Kvitne v máji okrúhlymi súkvetiami bielych päťpočetných kvetov.
Nároky na pestovanie: Obľubuje stredne ťažkú vápenatú pôdu a pravidelnú zálievku. Rastlinu je potrebné po 3 rokoch zmladiť.
Použitie: Tavoľník sa používa ako solitéra v záhradách i parkoch, do skupín pri použití ako živý plot.
Choroby a škodcovia: plesňové ochorenia, vošky, hraboše
|
Späť |
|
Vavrínovec lekársky – Prunus laurocerasus
V PONUKE
Pochádza z oblasti od Čierneho mora, cez Bulharsko, Turecko, až po severný Irán. Vavrínovec je vždyzelený mrazuvzdorný bohato rozkonárený ker, ktorého konáre sa vekom rozostúpia. Dorastá do výšky 2-3 m, do šírky 2,5-4 m. Na jar vytvára biele strapce bielych kvetov, má kožovité kopijovité tmavozelené listy.
Nároky na pestovanie: Je nenáročný na svetelné i pôdne podmienky, dobre znáša rez i znečistené mestské prostredie. Väčšie kry je vhodné po odkvitnutí prerezať, staršie, pomaly rastúce kry je potrebné zmladiť hlbokým spätným rezom.
Použitie: Vysádza sa v parkoch do skupín, ako solitéra alebo ako živý plot.
Choroby a škodcovia: múčnatka, bakteriálna škvrnitosť listov
|
|
|
Vajgela kvetnatá – Weigela florida
V PONUKE
Pochádza z Východnej Ázie. Dorastá do výšky aj šírky 2 m. Kvitne v máji až v júni lievikovitými kvetmi ružovej farby.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa jej darí na slnku alebo v polotieni, na mieste chránenom pred vetrom. Obľubuje priepustnú, stredne vlhkú, humóznu pôdu. Kvitne na dvojročnom dreve, preto po odkvitnutí režeme nové výhonky o 1/2 až 1/3 svojej dĺžky, čím podporíme bohatšie kvitnutie. (Výšku rastliny môžeme upraviť i jarným rezom v čase, keď začínajú pučať listy.) Zmladzujeme po 2-3 rokoch.
Použitie: Vajgela je vhodná do skupinových výsadieb, na živé ploty i ako solitéra.
Choroby a škodcovia: červce, pleseň sivá
|
Späť |
|
Zemolez ovíjavý - Lonicera periclymenum
V PONUKE
Pochádza z Európy a Maroka.
Je to nenáročná liana s nápadnými voňavými ružovo-bielymi kvetmi kvitnúcimi od mája do júna. Po odkvitnutí vytvára tmavočervené plody, ktoré slúžia ako potrava pre vtáctvo.
Nároky na pestovanie: Vyhovuje mu bežná záhradná zemina, slnko i polotieň. Rastlinu zmladzujeme na jar po 2-3 rokoch.
Použitie: Zemolez ovíjavý sa vysádza k altánkom, pergolám, plotom a kokovým konštrukciám.
Choroby a škodcovia: odolný voči chorobám a škodcom
|
|
|
Zlatovka prostredná (syn. Zlatý dážď) - Forsythia x Intermedia
V PONUKE
Pochádza z Číny, do Európy sa dostala až v prvej polovici 19. storočia. Kvitne v marci až v apríli sýtožltými kvetmi, ktoré po odkvitnutí opadnú a ker ozelenie drobnými lístočkami. Dorastá do výšky 2-4 m.
Nároky na pestovanie: Mladé kríčky sadíme na jar alebo na jeseň. V nasledujúcom roku skrátime výhonky na dĺžku 20 cm.
Zlatý dážď kvitne na jednoročných dlhých výhonkoch a dvojročných postranných konároch.
Pravidelný rez – zlatý dážď režeme hneď po odkvitnutí, aby nové výhonky, ktoré sa vytvoria, dostatočne vyzreli a nasadili púčiky na budúcu jar.
Prvý – nápravný rez - Pre bohaté kvitnutie je potrebné letným rezom do konca júla zastrihnúť mladé, príliš dlhé výhonky na polovicu, ktoré ešte ten istý rok vyženú postranné výhonky. Drevo skracujeme na vnútornej strane kra, nie vonkajšej.
Použitie: Zlatovka je nenáročný ker, vhodný do záhrad a parkov ako solitéra alebo ako súčasť živého plota. Rozkvitnuté výhonky vo váze s vodou krásne oživia interiér.
Choroby a škodcovia: hálky a škvrnitosť listov po napadnutí hubovými chorobami
|
Späť |