Počas vegetačného obdobia ponúkame tieto druhy skalničiek a nízkych trvaliek:

A  B   C  D   E  F   G  H   CH  I   J  K   L  M   N  O   P  R   S  T   U  V   X  Y   Z  
 

Čerkáč peniažkový - Lysimachia nummularis

V PONUKE

Vyskytuje sa v celej Európe okrem oblasti okolo Stredozemného mora. Voľne rastie v parkoch, záhradách, lužných lesoch a na brehoch vodných tokov. Čerkáč je nízka plazivá trvalka so sviežozelenými oválnymi protistojnými lístkami. Kvitne v júni až júli drobnými žltými kvetmi.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa mu darí na svetlom až polotienistom stanovišti. Vyžaduje mierne vlhký substrát.
Použitie: Čerkáč peniažkový slúži ako podrastová trvalka na vlhkých stanovištiach. Jeho vhodným rastlinným partnerom je zbehovec plazivý.
Choroby a škodcovia: hrdza, škvrnitosť listov

 

Čistec vlnatý - Stachys lanata (syn. Stachys byzantina)

V PONUKE

Jeho domovinou je Tureko, Arménsko a Irán. Je to mrazuvzdorná rýchlorastúca trvalka. Vytvára hodvábne chlpaté oválne striebristé listy podobné zajačím uškám. Dorastá do výšky 30-40 cm, kvitne v lete nenápadnými fialovo ružovými kvetmi vyrastajúcimi zo sivého klasu.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa mu darí na priamom slnku, v priepustnej štrkovitej pôde.
Použitie: Čistec vlnatý sa vysádza na prekrytie väčších plôch, na svahy, k rohom budov, na optické predelenie odlišných rastlinných skupín a do skalky. Po usušení sa používa na aranžovanie. Pre svoju nenáročnosť na pestovanie je vhodný i do detských záhrad.
Choroby a škodcovia: hniloba koreňov pri nadmernom premokrení substrátu

Späť 

Delosperma - Delosperma

V PONUKE: rôzne kultivary

Pochádza z hôr južnej Afriky. Rastlina vytvára koberce mäsitých ihlicovitých listov a nápadné kvety krémovej, ružovej, bielej, fialovej, karmínovočervenej alebo žltej farby, ktoré sa otvárajú na priamom slnku okolo poludnia. Počas oblačných dní ostávajú kvety zatvorené. V závislosti od odrody kvitne od mája až do začiatku mrazov.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje priepustnú kamenistú vápenatú pôdu a suché, slnečné stanovište. Pri výsadbe do nádob je potrebné rastline zabezpečiť odtok, aby nezačala zahnívať. V našich podmienkach prezimuje na záhone, pred mrazmi je však potrebné chrániť ju čečinou.
Použitie: Delospermy vysádzame do skaliek, na obruby trvalkových záhonov, do nádob na slnečné terasy a balkóny.
Choroby a škodcovia: plesne a hniloba koreňov a listov pri nadmernej vlhkosti substrátu

Späť 

Flox šidlolistý – Phlox subulata

V PONUKE: biely, ružový, fialový

Vytvára bohatokvitnúce kobercové porasty bielych, ružových alebo fialových kvetov, ktoré kvitnú v máji až v júni. Rastlina dorastá do výšky 10 cm a rýchlo sa rozrastá do šírky.
Nároky na pestovanie: Obľubuje slnečné až polotienisté stanovište. Najlepšie sa mu darí v humóznej dobre odvodnenej pôde, toleruje i občasné preschnutie substrátu.
Použitie: Nízky flox vysádzame na okraje trvalkových záhonov, lemy chodníkov i schodov, na svahy a do skaliek.
Choroby a škodcovia: plesne, vošky, mínerky, roztoče, slimáky

Späť 

Iberka vždyzelená - Iberis sempervirens

V PONUKE

Pochádza z oblastí od juhovýchodného Španielska, cez Maroko, až po južné Turecko. Nízka vždyzelená trvalka dorastajúca do výšky 15 cm. Kvitne v máji až júni bielymi okrúhlymi súkvetiami.
Nároky na pestovanie: Obľubuje vápenatú, kamenistú, na živiny chudobnú pôdu a slnečné až polotienisté stanovište. Rastlina nie je suchomilná, je potrebné ju zalievať. Po odkvitnutí je potrebné rastlinu zrezať.
Použitie: Iberka vynikne najlepšie v skalke, na obrubách a v zmiešaných záhonoch.
Choroby a škodcovia: plesne, slimáky, húsenice

Späť 

Krátkochĺpok iberkolistý – Brachyscome iberidifolia

V PONUKE

Pochádza z Austrálie a Nového Zélandu. Dorastá do výšky 25 cm, kvitne od apríla do októbra kvetmi podobnými sedmokráske modrej, bielej alebo ružovej farby.
Nároky na pestovanie: Obľubuje slnečné stanovište, dobre však znáša aj tieň. Je citlivá na preschnutie substrátu, kedy začína rýchlo vädnúť, preto rastlinu pravidelne zalievame a prihnojujeme hnojivom na balkónové rastliny.
Použitie: Krátkochĺpok vysádzame do hrantíkov, do zmiešaných záhonov i skaliek.
Choroby a škodcovia: odolný voči chorobám a škodcom

Späť 

Materina dúška - Thymus serpyllum

V PONUKE: zelenolistá, panašovaná, s citrónovou arómou

Pôvodne rastie na suchých slnečných lúkach v Stredomorí. Dorastá vo výšky 20 cm, vytvára biele až fialovočervené kvety. Kvitne od mája do augusta. Pre svoje protizápalové, dezinfekčné a ukľudňujúce účinky ju starí Egypťania využívali pri balzamovaní múmií, v stredoveku prinášala materina dúška uložená pod vankúšom pokojný spánok.
Nároky na pestovanie: Najlepšie rastie na slnečnom stanovišti, v priepustnej, na živiny chudobnejšej, vápenatej pôde.
Použitie: Materinu dúšku vysádzame do skaliek, na záhony ako kobercovú pôdopokryvnú trvalku, na svahy a do nádob. Pre vysoký obsah silíc tymolu a karvakrolu, trieslovín a flavonoidov patrí medzi najvýznamnejšie liečivé byliny. Materina dúška podporuje vylučovanie hlienu v dýchacej sústave, vykašliavanie, podporuje vylučovanie tráviacich štiav, ukľudňuje, zmierňuje zápach úst. Jej protizálalové účinky sa využívajú v zubnom lekárstve a na ošetrovanie preležanín, aknóznej a problmatickej pokožky.
Choroby a škodcovia: hniloba koreňov

Späť 

Pachysandra vrcholová - Pachysandra terminalis

V PONUKE

Vytvára tmavozelené lesklé pílkovité listy. Je plne mrazuvzdorná, vždyzelená podrastová trvalka dorastajúca do výšky 15 – 20 cm.
Nároky na pestovanie: Nie je potrebné ju zastrihovať. Vyžaduje tieň až polotieň a vlhkú priepustnú pôdu s neutrálnym až mierne kyslým pH. Kvitne skoro na jar bielymi kvetmi.
Použitie: Pachysandra je kráľovnou tieňa, preto sa používa na prekrytie väčších plôch pod stromami, v tienistých kútoch záhrad a na výsadbu k vodným plochám.
Choroby a škodcovia: volutella pachysandrová - hubová choroba spôsobujúca škvrnitosť listov a odumieranie výhonkov

Späť 

Rozchodník nádherný - Sedum spectabile

V PONUKE

Pochádza z Východnej Ázie. Vytvára trsy vzpriamených dužinatých stoniek s oválnymi listami sivozelenej farby, ktoré sú dlhé asi 30-40 cm. Kvitne od augusta do októbra súkvetiami ružových kvetov, preto na konci vegetácie dominuje v trvalkových záhonoch.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje suchú priepustnú pôdu a slnečné stanovište.
Použitie: Rozchodník nádherný vysádzame do skupín v trvalkových záhonoch v kombinácii s trávami alebo inými rozchodníkmi, do skaliek i nádob. Používa sa aj rez a aranžovanie v čerstvej i suchej podobe.
Choroby a škodcovia: hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu

 

Rozchodník pochybný - Sedum spurium

V PONUKE

Pochádza z Kaukazu a severovýchodného Turecka. Rastlina má zelenú dužinatú stonku i listy, ktoré sú po obvode mierne pílkovité a na slnku sa sfarbujú do červena. Kvitne v júli až v auguste kvetmi ružových odtieňov. Dorastá do výšky 10-15 cm a vytvára husté kobercové porasty.
Nároky na pestovanie: Obľubuje suché slnečné stanovište a priepustnú pôdu.
Použitie: Rozchodník pochybný sa vysádza ako pôdopokryvná rastlina, do skaliek, na slnečné terasy a strešné záhrady.
Choroby a škodcovia: hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu

 

Rozchodník prudký - Sedum acre

V PONUKE

Prirodzene sa vyskytuje na suchých skalnatých stanovištiach Európy, severnej Afriky a západnej Ázie. Rastlina má valcovitú husto olistenú dužinatú stonku, ktorá dorastá do výšky 5-10 cm. Kvitne v júni až júli. Sýtožlté rozkvitnuté kvety na vrcholoch stoniek pripomínajú hviezdičky.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje suchšiu kamenistú, na živiny chudobnejšiu pôdu.
Použitie: Rozchodník prudký sa vysádza ako pôdopokryvná, vankúšovitá trvalka, do nádob a skaliek.
Choroby a škodcovia: hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu

 

Rozchodník Sieboldov - Sedum Sieboldii

V PONUKE

Je obľúbenou plazivou skalničkou s modrozelenými mierne zúbkovanými listami a poliehavými stonkami. Kvitne v auguste až septembri ružovými kvetmi. Dorastá do výšky 10 cm.
Nároky na pestovanie: Obľubuje suchú priepustnú a na živiny chudobnú pôdu a slnečné stanovište.
Použitie:Rozchodník Sieboldov vysádzame do skaliek a záhonov, kde slúži ako pôdopokryvná trvalka, do závesných nádob a na slnečné terasy.
Choroby a škodcovia: hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu

 

Rozchodník skalný - Sedum reflexum

V PONUKE

Rozšírený je takmer v celej Európe, kde rastie v skalnatých kaňonoch vodných tokov. Rozchodník skalný patrí medzi obľúbené skalničky našich záhrad. Modrozelené stonky s dužinatými ihlicovými listami vytvárajú husté koberce vysoké cca 10 cm, v kvete 15-20 cm. Kvitne v júli až auguste žltými hviezdicovými kvetmi.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné stanovište a priepustnú suchšiu pôdu. Kvety je potrebné po odkvitnutí odstrániť.
Použitie: Rastlina je vhodná do trvalkových záhonov a na rez.
Choroby a škodcovia: hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu

 

Rožec plstnatý - Cerastium tomentosum

V PONUKE

Pochádza zo skalnatých slnečných oblastí Talianska. Rožec je rýchlorastúca pôdopokryvná trvalka so sivými čiarkovitými listami a žiarivo bielymi kvetmi. Dorastá do výšky 10–15 cm, kvitne v máji až v júni.
Nároky na pestovanie: Uprednostňuje slnečné suchšie stanovište a priepustnú pôdu. Rastlinu hneď po odkvitnutí zostrihneme na výšku 5 cm.
Použitie: Rožec vysádzame do skalky, na kamenisté svahy, do záhrad ako náhradu trávnika, do zmiešaných záhonov a do nádob.
Choroby a škodcovia: odolná voči chorobám a škodcom

Späť 

Trávnička prímorská - Armeria maritima

V PONUKE: biela, ružová

Pochádza z prímorských kamenistých oblastí severnej pologule, ale bola nájdená aj v Južnej Amerike. Sýtozelené krátke listy tejto rastliny pripomínajú trávu, kvetom je biela, ružová alebo fialová hlávka. Táto pôdopokryvná trvalka nikdy v kvete nepresiahne výšku 12-15 cm. Kvitne od polovice jari do skorého leta.
Nároky na pestovanie: Rastlina vyžaduje suchší priepustný substrát.
Použitie: Pre svoju nízku veľkosť je trávnička vhodná do skaliek, do zosadzovacích nádob, medzi dlažobné kocky a na obruby chodníkov, ktoré sú v zime solené.
Choroby a škodcovia: odolná voči chorobám a škodcom

Späť 

Zbehovec plazivý – Aguja reptans

V PONUKE

Pochádza zo polotienistých stanovíšt mierneho pásma Európy a Ázie. Zbehovec je vytrvalá pôdopokryvná bylina s prízemnou ružicou vrúbkovaných hnedozelených listov a s papuľkovými modrými kvetmi rastúcimi v klasovitom súkvetí vysokom asi 20 cm. Kvitne od apríla do júna.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa mu darí vo vlhkej priepustnej pôde a v miernom polotieni. Po odkvitnutí je ideálne súvislý porast zbehovca pokosiť, aby sa rastlina nevysiľovla tvorbou semien.
Použitie: Zbehovec vysádzame ako podrastovú rýchlorastúcu trvalku k listnatým stromom, do bylinkových a trvalkových záhonov, kde pekne vynikne so svetlými rastlinami.
Choroby a škodcovia: vošky, hniloba koruny

 

Zvonček karpatský - Campanula carpatica

V PONUKE

Rastlina je karpatský endemit. Vytvára poliehavé trsy s veľkými výrazne sfarbenými modrými alebo bielymi kvetmi v tvare zvončeka. Dorastá do výšky 25 cm.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje priepustnú, vápenatú a primerane vlhkú pôdu a slnečné stanovište. Kvitne od júna do augusta.
Použitie: Zvonček karpatský vysádzame do skaliek, na okraje trvalkových záhonov, suché kamenné múriky, do nádob a na svahy.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, múčnatka, vošky, roztočec chmeľový

Späť